LG UltraFine 32UR550K-B 32" Class 4K UHD LCD Monitor - 16:9 - 31.5" Viewable - Vertical Alignment (VA) - 3840 x 2160 - 1.07 Billion Colors - 250 cd/m² - 4 ms - Speakers - HDMI - DisplayPort 3 YEARS...
customers are viewing this product
LG UltraFine 32UR550K-B 32" Class 4K UHD LCD Monitor - 16:9 - 31.5" Viewable - Vertical Alignment (VA) - 3840 x 2160 - 1.07 Billion Colors - 250 cd/m² - 4 ms - Speakers - HDMI - DisplayPort 3 YEARS WARRANTY.
Details mastered
Display
  • 31.5" UHD 4K (3840x2160)
  • 3-side Virtually Borderless Design
Image quality
  • HDR10
  • DCI-P3 90% (Typ.)
Feature
  • Tilt, Height and Pivot Adjustable
Features focused on the gaming | Immersive gaming
Dynamic Action Sync | React swiftly
Black Stabilizer | Step ahead in the dark
Enjoy 4K and HDR contents | Visual splendor
LG Switch app | Switch swiftly
Ergonomic design | Easy and comfy
  • Experience breathtaking level of details when you open your eyes to the clarity of 4K UHD screen
  • 4 ms response time diminishes ghosting, blurring, and streaking in fast-moving games and movies
Audio
Speakers Yes
Number of Speakers 2
Power Description
Frequency 60 Hz
50 Hz
Interfaces/Ports
HDMI Yes
DisplayPort Yes
Number of DisplayPorts 1
Total Number of HDMI Ports 2
Video
Brightness 250 cd/m²
Color Supported 1.07 Billion Colors
Maximum Resolution 3840 x 2160
Native Contrast Ratio 3,000:1
Color Gamut 80% DCI-P3 (CIE 1976)
90% DCI-P3 (CIE 1976)
General Information
Product Type LCD Monitor
Manufacturer Part Number 32UR550K-B
Manufacturer Website Address http://www.lg.com/au
Manufacturer LG Electronics
Product Model 32UR550K-B
Product Name 31.5" UltraFine 4K HDR Monitor
Product Line UltraFine
Brand Name LG
Physical Characteristics
Weight (Approximate) 5.20 kg
Height 420.1 mm
Width 714.3 mm
Depth 45.7 mm
Weight with Stand (Approximate) 7 kg
VESA Mount Compatible Yes
VESA Mount Standard 100 x 100
Height with Stand 597.10 mm
Width with Stand 714.30 mm
Depth with Stand 239.30 mm
Technical Information
Aspect Ratio 16:9
Pixel Pitch 0.18159 mm x 0.18159 mm
Response Time 4 ms
Features Dynamic Action Sync
Waves MaxxAudio
Super Resolution+
Smart Energy Saving
3-sided Bezel Less
Black Stabilizer Technology
Color Weakness Mode
Dual Controller
Ergonomic Design
Flicker-free
HDR10
Reading Mode
Mount Type Wall Mountable
Viewable Screen Size 31.5"
Screen Mode 4K UHD
Number of Screens 1
Horizontal Viewing Angle 178°
Vertical Viewing Angle 178°
Panel Technology Vertical Alignment (VA)
Screen Size Class 32"