LG 24BA550-B 24" Class Full HD LCD Monitor - 16:9 - Matte Black - 23.8" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - LED Backlight - 1920 x 1080 - 16.7 Million Colours - 250 cd/m² - 5 ms - Spea...
customers are viewing this product
LG 24BA550-B 24" Class Full HD LCD Monitor - 16:9 - Matte Black - 23.8" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - LED Backlight - 1920 x 1080 - 16.7 Million Colours - 250 cd/m² - 5 ms - Speakers - HDMI.
  • Furnishes captivating visuals with 250 cd/m² brightness levels
  • 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
Network & Communication
Bluetooth No
Audio
Speakers Yes
Number of Speakers 2
Speaker Output Power 4 W
Built-in Devices
Built-in Devices Speaker
Microphone No
Webcam No
Miscellaneous
Application/Usage Office
Energy Star Yes
TCO Certified Yes
Power Description
Frequency 60 Hz
50 Hz
Input Voltage Range 120V to 230V
General Information
Product Type LCD Monitor
Manufacturer Part Number 24BA550-B
Manufacturer Website Address http://www.lg.com/au
Manufacturer LG Electronics
Product Model 24BA550-B
Product Name 24BA550-B Widescreen LCD Monitor
Brand Name LG
Video
Brightness 250 cd/m²
Color Supported 16.7 Million Colours
Maximum Resolution 1920 x 1080
Color Depth 8-bit (6-bit + FRC)
Native Contrast Ratio 1,300:1
Color Gamut 99% sRGB (CIE 1931)
Maximum Resolution (VGA) 1920x1080@75Hz
Physical Characteristics
Weight (Approximate) 2.65 kg
Height 319.8 mm
Width 538.6 mm
Depth 50.8 mm
Weight with Stand (Approximate) 4.45 kg
VESA Mount Compatible Yes
VESA Mount Standard 100 x 100
Height with Stand 508.90 mm
Width with Stand 538.60 mm
Depth with Stand 239.90 mm
Stand Color Matte Black
Product Color Matte Black
Color Family Black
Height with Stand Down 39 mm
Interfaces/Ports
USB Yes
HDMI Yes
HDMI Version 1.4
VGA Yes
Headphone Yes
Network (RJ-45) No
Number of USB Ports 5
Audio Line In No
DisplayPort Yes
Thunderbolt No
Number of VGA Ports 1
Number of DisplayPorts 1
Total Number of HDMI Ports 1
USB Type-C No
DisplayPort Version 1.2
Number of USB 3.0 Upstream Ports 1
Number of USB 3.0 Downstream Ports 2
Number of USB 2.0 Downstream Ports 2
DVI-D No
Technical Information
Aspect Ratio 16:9
Pixel Pitch 0.27450 mm x 0.27450 mm
Response Time 5 ms
Features Black Stabilizer Technology
Super Resolution+
Smart Energy Saving
Reading Mode
Color Weakness Mode
Bezel-less Design
Auto Input Switch
One Click Mount
Flicker-free
Dynamic Action Sync
Mount Type Wall Mountable
Screen Surface Anti-glare
Viewable Screen Size 23.8"
Screen Mode Full HD
Number of Screens 1
HDCP Supported Yes
Horizontal Viewing Angle 178°
Vertical Viewing Angle 178°
Backlight Technology LED
Maximum Adjustable Height 150 mm
Panel Technology In-plane Switching (IPS) Technology
Stand Type Detachable
Pivot Yes
Vertical Frequency 48 Hz to 100 Hz - DisplayPort
48 Hz to 75 Hz - VGA
48 Hz to 100 Hz - HDMI
Screen Size Class 24"