customers are viewing this product
  • 21:9 aspect ratio provides the best display for video recorded in the CinemaScope format
  • 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
Audio
Speakers No
Video
Brightness 300 cd/m²
Maximum Resolution 3440 x 1440
Native Contrast Ratio 3,000:1
Interfaces/Ports
HDMI Yes
HDMI Version 2.0
DisplayPort Yes
Number of DisplayPorts 1
Total Number of HDMI Ports 2
Number of HDMI 2.0 Ports 2
Power Description
Standby Power Consumption 300 mW
Maximum Power Consumption 31 W
Off-Mode Power Consumption 500 mW
Energy Efficiency Class (SDR) (from 1st March 2021) E
ON Mode Energy Consumption per 1000Hour (SDR) (from 1st March 2021) 25.70 W
Energy Efficiency Class (HDR) (from 1st March 2021) G
ON Mode Energy Consumption per 1000Hour (HDR) (from 1st March 2021) 42.90 W
General Information
Product Type LED Monitor
Manufacturer Part Number 34WR50QK-B
Manufacturer Website Address http://www.lg.com/au
Manufacturer LG Electronics
Product Model 34WR50QK-B
Product Name UltraWide 34WR50QK-B Widescreen LED Monitor
Product Line Ultrawide
Brand Name LG
Physical Characteristics
Weight (Approximate) 4.90 kg
Height 358.9 mm
Width 809 mm
Depth 91.5 mm
Weight with Stand (Approximate) 5.90 kg
Height with Stand 483.30 mm
Width with Stand 809 mm
Depth with Stand 223.20 mm
Technical Information
Aspect Ratio 21:9
Response Time 5 ms
Features Picture by Picture
Black Stabilizer Technology
DynaMic Action Sync Technology
HDR10
Reading Mode
Smart Energy Saving
Super Resolution+
Flicker-free
Viewable Screen Size 34"
Screen Mode UWQHD
Number of Screens 1
Backlight Technology LED
Panel Technology Vertical Alignment (VA)
Screen Size Class 34"