LG 27BA650-B 27" Class Full HD LCD Monitor - 16:9 - Textured Black - 27" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - 1920 x 1080 - 16.7 Million Colours - 250 cd/m² - 5 ms - Speakers - USB Type...
customers are viewing this product
LG 27BA650-B 27" Class Full HD LCD Monitor - 16:9 - Textured Black - 27" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - 1920 x 1080 - 16.7 Million Colours - 250 cd/m² - 5 ms - Speakers - USB Type-C - HDMI - DisplayPort.
27" Full HD IPS display | Accurate colour at wide angles
Productivity
  • 27" Full HD (1920x1080) IPS
  • 100Hz refresh rate
  • CLI (Command Line Interface)
Usability
  • LG Switch app
  • Built-in power and speakers
  • USB Type-C™ (PD 65W)
Comfort & Trust
  • Ergonomic stand
  • Reader Mode & Flicker Safe
  • EPEAT & Energy Star
Versatile business monitors for various workspace
Integrated power module | Fully use your desk
USB Type-C™ | Productivity hub with easy connectivity
USB Type-C™ port allows from display and data transferring to connected device charging (up to 65W), enabling support for your laptop all at the same time over a single cable.
Multi ports | A variety of interface
Built-in speakers | All set for virtual meetings
100Hz refresh rate | Smooth workflow
A fast 100Hz refresh rate provides a smooth loading in various programs. It helps to allow less screen stuttering and motion blur, elevating work productivity.
LG Switch app | Switch swiftly
Ergonomic design | Easy and comfy
Visual comfort | Reader Mode
Flicker safe
Flicker Safe reduces invisible flickering on the screen, which helps reduce eye strain.
CLI (Command Line Interface) | Advanced management for monitors
Better life for All
27BA650 complies with multiple standards such as Energy Star and EPEAT.
  • Enjoy crisp content and energetic hues with the 250 cd/m² brightness
  • Furnishes captivating visuals with 250 cd/m² brightness levels
  • 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
Audio
Speakers Yes
Number of Speakers 2
Speaker Output Power 4 W
Miscellaneous
Application/Usage Business
Energy Star Yes
TCO Certified Yes
Power Description
Frequency 50 Hz
60 Hz
Input Voltage Range 120V to 230V
Built-in Devices
Built-in Devices KVM Switch
Speaker
Microphone No
Webcam No
General Information
Product Type LCD Monitor
Manufacturer Part Number 27BA650-B
Manufacturer Website Address http://www.lg.com/au
Manufacturer LG Electronics
Product Model 27BA650-B
Product Name 27BA650-B Widescreen LCD Monitor
Brand Name LG
Video
Contrast Ratio 1300:1
Brightness 250 cd/m²
Color Supported 16.7 Million Colours
Maximum Resolution 1920 x 1080
Color Depth 8-bit (6-bit + FRC)
Native Contrast Ratio 1,300:1
Color Gamut 99% sRGB (CIE 1931)
Maximum Resolution (USB-C) 1920x1080@100Hz
Interfaces/Ports
USB Yes
HDMI Yes
HDMI Version 2.0
VGA No
Headphone Yes
Network (RJ-45) No
Number of USB Ports 5
DisplayPort Yes
Number of DisplayPorts 2
Total Number of HDMI Ports 1
USB Type-C Yes
DisplayPort Version 1.4
Number of USB 3.0 Upstream Ports 1
Number of USB 3.0 Downstream Ports 4
USB Type-C (Power Delivery) 65 W
Total Number of USB Type-C Ports 1
Physical Characteristics
Weight (Approximate) 5.20 kg
Height 364.1 mm
Width 611.7 mm
Depth 50.3 mm
Weight with Stand (Approximate) 7.80 kg
VESA Mount Compatible Yes
VESA Mount Standard 100 x 100
Height with Stand 538 mm
Width with Stand 611.70 mm
Depth with Stand 250 mm
Stand Color Black Texture
Product Color Textured Black
Color Family Black
Height with Stand Up 538 mm
Width with Stand Up 611.70 mm
Depth with Stand Up 250 mm
Height with Stand Down 44.80 mm
Technical Information
Aspect Ratio 16:9
Pixel Pitch 0.31140 mm x 0.31140 mm
Response Time 5 ms
Features One Click Mount
Flicker-free
Reading Mode
Bezel-less Design
Super Resolution+
Smart Energy Saving
Auto Input Switch
Black Stabilizer Technology
Color Weakness Mode
Dynamic Action Sync
Mount Type Desk Mountable
Wall Mountable
Screen Surface Anti-glare
Viewable Screen Size 27"
Screen Mode Full HD
Number of Screens 1
HDCP Supported Yes
Horizontal Viewing Angle 178°
Vertical Viewing Angle 178°
Maximum Adjustable Height 150 mm
Panel Technology In-plane Switching (IPS) Technology
Stand Type Detachable
Pivot Yes
Vertical Frequency 48 Hz to 100 Hz - HDMI
48 Hz to 100 Hz - DisplayPort
48 Hz to 100 Hz - USB Type C
Screen Size Class 27"