LG Ultrawide 34WR55QK-B 34" Class UW-QHD Curved Screen LCD Monitor - 21:9 - 34" Viewable - Vertical Alignment (VA) - 3440 x 1440 - 300 cd/m² - 5 ms - 100 Hz Refresh Rate - USB Type-C - HDMI - Displ...
customers are viewing this product
LG Ultrawide 34WR55QK-B 34" Class UW-QHD Curved Screen LCD Monitor - 21:9 - 34" Viewable - Vertical Alignment (VA) - 3440 x 1440 - 300 cd/m² - 5 ms - 100 Hz Refresh Rate - USB Type-C - HDMI - DisplayPort - VESA 3 YEAR WARRANTY.
21:9 WQHD (3440x1440) Curved (1800R) | See more, do more
Picture By Picture (PBP) | Easy multi-tasking set-up
LG Switch app | Switch swiftly
HDR10 with sRGB 99% (Typ.) | See amazing colors
USB Type-C™ | Easy control and connectivity
USB Type-C™ ports allow display, data transfer, and connected device charging (up to 65W), enabling support for your laptop all at the same time over a single cable.
Multi ports | A variety of interface
Ergonomic design | Easy and comfy
Protect your eyes | Reader Mode
Flicker Safe
  • 21:9 aspect ratio provides the best display for video recorded in the CinemaScope format
  • The 3440x1440 resolution with UltraWide Quad HD mode amazingly sharp picture quality
  • Furnishes captivating visuals with 300 cd/m² brightness levels
  • 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
Power Description
Frequency 60 Hz
50 Hz
Standby Power Consumption 500 mW
Off-Mode Power Consumption 500 mW
Video
Brightness 300 cd/m²
Maximum Resolution 3440 x 1440
Standard Refresh Rate 100 Hz
Native Contrast Ratio 3,000:1
Color Gamut 99% sRGB (CIE 1931)
Interfaces/Ports
USB Yes
HDMI Yes
Number of USB Ports 2
DisplayPort Yes
Total Number of HDMI Ports 2
USB Type-C Yes
Number of USB 3.0 Downstream Ports 2
General Information
Product Type LCD Monitor
Manufacturer Part Number 34WR55QK-B
Manufacturer Website Address http://www.lg.com/au
Manufacturer LG Electronics
Product Model 34WR55QK-B
Product Name 34WR55QK-B 34'' UltraWide QHD Curved monitor with USB Type-C
Product Line Ultrawide
Brand Name LG
Physical Characteristics
Weight (Approximate) 4.99 kg
Height 358.1 mm
Width 810.3 mm
Depth 91.4 mm
Weight with Stand (Approximate) 6.89 kg
VESA Mount Compatible Yes
VESA Mount Standard 100 x 100
Height with Stand 568.96 mm
Width with Stand 810.26 mm
Depth with Stand 259.08 mm
Technical Information
Aspect Ratio 21:9
Pixel Pitch 0.23180 mm x 0.23180 mm
Response Time 5 ms
Features sRGB
Super Resolution+
Auto Input Switch
Black Stabilizer Technology
Color Weakness Mode
Dual Controller
Dynamic Action Sync
Ergonomic Design
Eye Comfort Technology
Flicker-free
HDR10
High Dynamic Range (HDR)
One Click Mount
OnScreen Control
Picture by Picture
Reading Mode
Smart Energy Saving
Mount Type Wall Mountable
Viewable Screen Size 34"
Screen Mode UW-QHD
Number of Screens 1
Horizontal Viewing Angle 178°
Vertical Viewing Angle 178°
Panel Technology Vertical Alignment (VA)
Curved Screen Yes
Screen Size Class 34"