LG Ultrawide 34BA85QE-B 34" Class Webcam UWQHD Curved Screen LED Monitor - 21:9 - 34" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - LED Backlight - 3440 x 1440 - 1.07 Billion Colors - 300 cd/m² ...
customers are viewing this product
LG Ultrawide 34BA85QE-B 34" Class Webcam UWQHD Curved Screen LED Monitor - 21:9 - 34" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - LED Backlight - 3440 x 1440 - 1.07 Billion Colors - 300 cd/m² - 5 ms - 60 Hz Refresh Rate 3 YEARS WARRANTY.
  • 21:9 aspect ratio provides the best display for video recorded in the CinemaScope format
  • Enjoy crisp content and energetic hues with the 300 cd/m² brightness
  • Furnishes captivating visuals with 300 cd/m² brightness levels
  • 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
Audio
Speakers Yes
Miscellaneous
Application/Usage Conferencing
Energy Star Yes
TCO Certified Yes
Built-in Devices
Built-in Devices KVM Switch
USB Hub
Microphone Yes
Webcam Yes
Power Description
Standby Power Consumption 500 mW
Off-Mode Power Consumption 300 mW
Energy Efficiency Class (SDR) (from 1st March 2021) F
ON Mode Energy Consumption per 1000Hour (SDR) (from 1st March 2021) 28.90 W
Energy Efficiency Class (HDR) (from 1st March 2021) G
ON Mode Energy Consumption per 1000Hour (HDR) (from 1st March 2021) 41.90 W
Video
Brightness 300 cd/m²
Color Supported 1.07 Billion Colors
Maximum Resolution 3440 x 1440
Standard Refresh Rate 60 Hz
Native Contrast Ratio 1,000:1
Color Gamut 99% sRGB
General Information
Product Type LED Monitor
Manufacturer Part Number 34BA85QE-B
Manufacturer Website Address http://www.lg.com/au
Manufacturer LG Electronics
Product Model 34BA85QE-B
Product Name UltraWide 34BA85QE-B Widescreen LED Monitor
Product Line Ultrawide
Brand Name LG
Interfaces/Ports
USB Yes
HDMI Yes
HDMI Version 2.0
Network (RJ-45) Yes
Number of USB Ports 6
DisplayPort Yes
Total Number of HDMI Ports 2
USB Type-C Yes
Total Number of USB Type-C Ports 1
Number of HDMI 2.0 Ports 2
Technical Information
Aspect Ratio 21:9
Pixel Pitch 0.23250 mm x 0.23250 mm
Response Time 5 ms
Features Super Resolution+
Anti-glare
VividPixel Technology
sRGB
Dynamic Action Sync
Picture by Picture
Reading Mode
Color Weakness Mode
Color Blind Mode
HDR10
Flicker-free
ErgoStand
Black Stabilizer Technology
Viewable Screen Size 34"
Screen Mode UWQHD
Number of Screens 1
Backlight Technology LED
Panel Technology In-plane Switching (IPS) Technology
Curved Screen Yes
Screen Size Class 34"