LG UltraGear 45GX90SA-B 45" Class UW-QHD Curved Screen Gaming OLED Monitor - LG ULTRAGEAR 45GX90SA-B 45IN WQHD 3440x1440 0.03MS 240HZ OLED GAMING MONITOR HDMI2.1 DP1.4 USB-C HDR10 HAS VESA SPK 2YEA...
customers are viewing this product
LG UltraGear 45GX90SA-B 45" Class UW-QHD Curved Screen Gaming OLED Monitor - LG ULTRAGEAR 45GX90SA-B 45IN WQHD 3440x1440 0.03MS 240HZ OLED GAMING MONITOR HDMI2.1 DP1.4 USB-C HDR10 HAS VESA SPK 2YEARS WARRANTY.
The webOS-powered smart gaming monitor
The Gaming Portal is now open
AI Picture | Sharper characters, enhanced realism
Dynamic Tone Mapping | Come alive with brightness and contrast
AI Personalised Picture Wizard | Crafted for your taste
AI Sound | Detect, distinguish, fine-tuned sound
New upgrade every year for 5 years | with award-winning webOS Re:New Program
UltraWide view with deep black OLED
  • 21:9 aspect ratio provides the best display for video recorded in the CinemaScope format
  • The 3440x1440 resolution with UltraWide Quad HD mode amazingly sharp picture quality
  • Furnishes captivating visuals with 275 cd/m² brightness levels
Miscellaneous
Application/Usage Gaming
Network & Communication
Bluetooth Yes
Software
Operating System Supported WebOS
Audio
Speakers Yes
Number of Speakers 2
Power Description
Frequency 50 Hz
60 Hz
Built-in Devices
Built-in Devices USB Hub
Microphone No
Webcam No
Video
Brightness 275 cd/m²
Maximum Resolution 3440 x 1440
Dynamic Contrast Ratio 1,500,000:1
Tearing Prevention Technology Adaptive Sync/FreeSync Premium/G-sync Compatible
Color Gamut 98.5% DCI-P3 (CIE 1976)
94% DCI-P3 (CIE 1976)
General Information
Product Type Gaming OLED Monitor
Manufacturer Part Number 45GX90SA-B
Manufacturer Website Address http://www.lg.com/au
Manufacturer LG Electronics
Product Model 45GX90SA-B
Product Name UltraGear 45GX90SA-B Widescreen Gaming OLED Monitor
Product Line UltraGear
Brand Name LG
Physical Characteristics
Weight (Approximate) 8.90 kg
Height 457 mm
Width 992.7 mm
Depth 218 mm
Weight with Stand (Approximate) 13.50 kg
Height with Stand 661.70 mm
Width with Stand 992.70 mm
Depth with Stand 338.60 mm
Product Color Black
Color Family Black
Compressed Height with Stand 541.70 mm
Extended Height with Stand 661.70 mm
Interfaces/Ports
USB Yes
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
VGA No
Network (RJ-45) Yes
Number of USB Ports 3
DisplayPort Yes
Number of USB 2.0 Ports 2
Thunderbolt No
Number of DisplayPorts 1
Total Number of HDMI Ports 2
USB Type-C Yes
Number of USB 2.0 Downstream Ports 2
DVI-D No
Total Number of USB Type-C Ports 1
Technical Information
Aspect Ratio 21:9
Pixel Pitch 0.30300 mm x 0.30300 mm
Response Time 0.03 ms
Features Crosshair
Dynamic Action Sync
Black Stabilizer Technology
Auto Brightness Control (ABC)
Anti-glare
Eye Comfort Technology
FPS Counter
Low Blue Light
NVIDIA G-SYNC
Picture by Picture
Picture in Picture
Smart Energy Saving
VESA DisplayHDR True Black 400
HDR10
Color Calibration
Viewable Screen Size 44.5"
Screen Mode UW-QHD
Number of Screens 1
Horizontal Viewing Angle 178°
Vertical Viewing Angle 178°
Streaming Service YouTube
Netflix
Disney+
Amazon Prime
Apple TV
Panel Technology OLED
Curved Screen Yes
Screen Size Class 45"