LG UltraGear 32GS75Q-B 32" Class WQHD Gaming LCD Monitor - 16:9 - 31.5" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - 2560 x 1440 - 1.07 Billion Colors - Adaptive Sync/FreeSync - 400 cd/m² - 1 m...
customers are viewing this product
LG UltraGear 32GS75Q-B 32" Class WQHD Gaming LCD Monitor - 16:9 - 31.5" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - 2560 x 1440 - 1.07 Billion Colors - Adaptive Sync/FreeSync - 400 cd/m² - 1 ms - HDMI - DisplayPort 3 YEARS WARRANTY
Miscellaneous
Application/Usage Gaming
Power Description
Frequency 50 Hz
60 Hz
Interfaces/Ports
HDMI Yes
DisplayPort Yes
Total Number of HDMI Ports 2
Video
Brightness 400 cd/m²
Color Supported 1.07 Billion Colors
Maximum Resolution 2560 x 1440
Native Contrast Ratio 1,200:1
Tearing Prevention Technology Adaptive Sync/FreeSync
Color Gamut 99% sRGB (CIE 1931)
General Information
Product Type Gaming LCD Monitor
Manufacturer Part Number 32GS75Q-B
Manufacturer Website Address http://www.lg.com/au
Manufacturer LG Electronics
Product Model 32GS75Q-B
Product Name UltraGear 32GS75Q-B Widescreen Gaming LCD Monitor
Product Line UltraGear
Brand Name LG
Physical Characteristics
Weight (Approximate) 5.58 kg
Height 429.3 mm
Width 713.7 mm
Depth 53.3 mm
Weight with Stand (Approximate) 7.48 kg
VESA Mount Compatible Yes
VESA Mount Standard 100 x 100
Height with Stand 612.14 mm
Width with Stand 713.74 mm
Depth with Stand 254 mm
Compressed Height with Stand 501 mm
Extended Height with Stand 611 mm
Technical Information
Aspect Ratio 16:9
Pixel Pitch 0.27270 mm x 0.27270 mm
Response Time 1 ms
Features sRGB
VESA DisplayHDR 400
Smart Energy Saving
RTS Mode
Reading Mode
OnScreen Control
NVIDIA G-SYNC
Low Input Lag Mode
3-sided Bezel Less
Auto Input Switch
Black Stabilizer Technology
Color Weakness Mode
Crosshair
DynaMic Action Sync Technology
Flicker-free
FPS Counter
HDR10
Mount Type Wall Mountable
Viewable Screen Size 31.5"
Screen Mode WQHD
Number of Screens 1
Horizontal Viewing Angle 178°
Vertical Viewing Angle 178°
Panel Technology In-plane Switching (IPS) Technology
Screen Size Class 32"