LG Ultrawide 26WQ500-B 26" Class UW-UXGA LCD Monitor - 21:9 - 25.7" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - LED Backlight - 2560 x 1080 - 16.7 Million Colours - FreeSync - 250 cd/m² - 5 ms...
customers are viewing this product
LG Ultrawide 26WQ500-B 26" Class UW-UXGA LCD Monitor - 21:9 - 25.7" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - LED Backlight - 2560 x 1080 - 16.7 Million Colours - FreeSync - 250 cd/m² - 5 ms - HDMI - DisplayPort 3YEAR WARRANTY
  • 21:9 aspect ratio provides the best display for video recorded in the CinemaScope format
  • Enjoy crisp content and energetic hues with the 250 cd/m² brightness
  • 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
Audio
Speakers No
Miscellaneous
Energy Star Yes
Interfaces/Ports
HDMI Yes
DisplayPort Yes
Video
Brightness 250 cd/m²
Color Supported 16.7 Million Colours
Maximum Resolution 2560 x 1080
Native Contrast Ratio 1,000:1
Tearing Prevention Technology FreeSync
Color Gamut 99% sRGB (CIE 1931)
General Information
Product Type LCD Monitor
Manufacturer Part Number 26WQ500B
Manufacturer Website Address http://www.lg.com/au
Manufacturer LG Electronics
Product Model 26WQ500-B
Product Name 26" UltraWide FHD HDR10 IPS Monitor with AMD FreeSync
Product Line Ultrawide
Brand Name LG
Physical Characteristics
Weight (Approximate) 3.08 kg
Height 292.1 mm
Width 635 mm
Depth 45.7 mm
Weight with Stand (Approximate) 3.58 kg
VESA Mount Compatible Yes
VESA Mount Standard 100 x 100
Height with Stand 386.08 mm
Width with Stand 635 mm
Depth with Stand 210.82 mm
Technical Information
Aspect Ratio 21:9
Response Time 5 ms
Features Auto Source Switch
Anti-glare
Super+ Resolution Technology
Smart Energy Saving
Reading Mode
OnScreen Control
Low Blue Light
High Dynamic Range (HDR)
HDR10
Game Mode
FPS Mode
Flicker-free
DynaMic Action Sync Technology
Black Stabilizer Technology
Mount Type Wall Mountable
Viewable Screen Size 25.7"
Screen Mode UW-UXGA
Number of Screens 1
Horizontal Viewing Angle 178°
Vertical Viewing Angle 178°
Backlight Technology LED
Panel Technology In-plane Switching (IPS) Technology
Screen Size Class 26"